Copilăria unește Romania!

Ziua de 1 Decembrie a fost sărbătorită prin spectacolul Copilăria unește Romania!, desfășurat vineri, 29.11.2019 la Casa de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia, spectacol organizat de Inspectoratul Școlar Județean Alba.

Liceul Teoretic "Petru Maior" Ocna Mureș a fost reprezentat la acest spectacol de un grup de elevi, sub îndrumarea dnei prof. Mihaiela Hosu, care a transmis următorul mesaj: România înseamnă Unitate, Diversitate și Comuniune etnică! Diversitatea popoarelor implică coabitare bazată pe dialog, pe respect și înțelegere reciprocă, motiv pentru care elevii de la LTPM și-au dat mâna prietenește într-o paradă a costumelor diferitelor popoare, pe ritmul unui imn interpretat de eleva Georgiana Vesa.

Mulțumim pe această cale organizatorilor acestui festival, conducerii liceului LTPM, elevilor participanți, precum și părinților pentru susținere și implicare.

Prof. Mihaiela Hosu